Vantrolog Nedir? Vantrolog Nasıl Olunur? Maaşı ve Kazancı
5 ay önce
5 ay önce

Vantrolog Nedir? Vantrolog Nasıl Olunur? Maaşı ve Kazancı

Vantrolog mesleği eğlence sektöründe çalışmakta olan bir meslek grubu olarak özetlenmekle beraber, kukla gösterileri sırasında aynı anda iki farklı sesi birden çıkartabilen kişilere denir. Tiyatral yeteneklerini kullanarak almış oldukları eğitimler ile kedi ses tonları dışında karnından da ağızlarını oynatmadan ses çıkarabilir, bu sayede kendilerini izlemeye gelen kişiler için bir gösteri yapabilirler. Vantrolog olmak oldukça zordur ve kişinin kendi doğal yeteneği olmadığında mesleği yapamaz.

Nasıl Vantrolog Olunur?

Vantrolog olmak için;

  • Kişinin doğal bir yeteneği bulunması ve herhangi bir anomali dolayısı ile kendiliğinden karnından ses çıkarması mesleğe dönüştürülebilir.
  • Kişi uzakta ve birebir eğitimler ile vantrolog olmak adına eğitilebilir, diyaframını ve karnını kullanması konusunda uzmanlardan eğitim alır.
  • Vantrolog olmak için ilgili eğitimi tamamlayan kişiler, organizasyon firmalarında ve gösteri merkezlerinde çalışabilirler.

Vantrologlar Nerelerde Çalışabilir?

Vantrolog çalışma alanları;

  • Sahne sanatları yapılan merkezler
  • Eğlence merkezleri
  • Halk eğitim merkezleri
  • Çocuklara tiyatro yapan bireysel kişiler
  • Tiyatro kursları
  • Alışveriş merkezleri

Gibi yerlerde çalışabilirler. Özellikle sahne sanatlarına ilgi duyanlar için vantrologlar ciddi bir iş yapmaktadır. Vantrolog olmak için neredeyse 6 aylık bir eğitim gerçekleştirilmelidir.

Vantrolog Maaşları Ne Kadardır?

Vantrolog maaşları değişiklik gösterebilmektedir. Organizasyon firmaları aracılığı ile eğlence merkezlerinde ya da alışveriş merkezlerinde çocukları ya da bireyleri eğlendiren kişiler ortalama olarak günlük 300-500 TL alabilmektedir. Bununla beraber kendi başına çalışmakta olan ve sahne düzenleyen çok sayıda vantrolog ortalama 250-275 TL’den biletlerini satabilmekte ve sahneyi doldurabilmektedir.

Vantrolog Kursu Fiyatları Ne Kadardır?

Vantrolog kursu fiyatları iller bazında değişiklik göstermekle beraber, bu aslında doğal bir yetenek olarak karşımıza çıktığından ve zaman içerisinde sahne değeri kazandığından iki sesi bir arada çıkarabilmek ve diyaframı aktif olarak hareket ettirmek için eğitim 6 ay kadar sürebilmektedir. Büyük illerde vantrolog eğitimi yüz yüze gerçekleşirken küçük bir şehirde yaşıyorsanız ortalama olarak 600-800 TL civarında online olarak da eğitim almanız mümkündür.

Vantrolog olmak için eğlence ve sahne sanatlarına ilgi duymanız beklenmektedir. Kitle genellikle çocukları ifade ettiğinden dolayı çocukları da sevmeniz gerekir.


Paylaşın