Sayısal Meslekler ve Maaşları
5 ay önce
5 ay önce

Sayısal Meslekler ve Maaşları

Sayısal meslek maaşı kişinin kendini geliştirmesine, hangi kurumda ya da ülkede bu işi yaptığına ve meslekteki tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Sayısal bölüm meslekleri kazancın yüksek olduğu meslekler arasında yer alır. Sayısal meslek maaşları ise 4250’den aylık bazda 300.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Hangi Meslekler Sayısal Grubunda Yer alıyor?

Sayısal grup meslekleri;

  • Tıp, tıp alt kolları, eczacılık
  • Veterinerlik
  • Mühendislik
  • Mimarlık
  • Diş Hekimliği
  • Fen Bilimleri
  • Matematik

Olarak özetlenebilir. Her bir kol kendi içinde onlarca bölüme ayrılmakta, 2 yıllık ve 4 yıllık bölümler olarak gelişim gösterebilmektedir. Bu meslek gruplarından mezun olan ve kendilerini geliştiren kişiler yüksek ücretlendirme altında çalışabilirler.

Doktor Maaşları Ne Kadar?

Doktor maaşı devlette 8500 TL civarından başlamakta ve kişinin TUS başarısı elde edip uzmanlığa gitmesi ve meslekte yükselme göstermesi ile özel kliniğini açması durumunda 300.000 TL’ye kadar çıkabildiği bilinir. Bazı doktorların muayene ücreti 4000 TL’ye kadar çıkabilir.

Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Mühendis maaşları birçok alt bölüm içeren mühendislik grubunda 4250 TL seviyesinden kendi şirketini kurmuş ve yanında personel çalıştırmakta olan bir mühendislik firmasına ulaşan birinin aylık 250.000 TL ücret almasına kadar değişiklik gösterir. Devlette çalışan mühendisler ise 10.000 TL’ye kadar maaş alabilirler. Sayısal meslek maaşları mühendislikte yüksektir.

Sağlık Sektörü Maaşları Ne Kadar?

Sağlık sektörü maaşı devlette ve özelde ara kadrolarda yer alan hemşire, anestezi teknikeri, radyoloji, laborant gibi pek çok birimde 5000-12.000 TL arasında yer almaktadır.

Fen Bilimleri Maaşları Ne Kadar?

Fen bilimleri mezunu maaşları devlette 5500 TL’den 15.000 TL’ye kadar (akademisyen) çıkabilmektedir. Fizik, kimya, biyoloji mezunlarının özelde laboratuvarlarda, öğretmen kadrosunda ya da bilim projelerinde çalışabileceği ve 15.000 TL’ye kadar ücretler alabileceği bilinmektedir.

Eczacılık Maaşı Ne Kadar?

Eczacılık maaşı kişinin dükkanının bulunduğu alanda 5000 TL’den 300.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu tamamen ziyaretçi sayısına bağlıdır.

Mimar Maaşları Ne Kadar?

Mimar maaşı özel kurum ve devlette 13.000 TL’ye kadar çıkabilirken kendi mimarlık ofisini kuran bir birey 120.000 TL’ye kadar kazanç elde edebilir. Sayısal meslek maaşları konusunda en yükseklerden birisi mimarlara aittir.

Sayısal Bölümde Hangi Meslekler Var?

Başta doktorluk ve mühendislik olmak üzere matematik ile bilim gerektiren tüm sektörler sayısal bölümü meslekleri olarak geçer.

Paylaşın