Rusya Çalışma Şartları – Asgari Ücret 2022
5 ay önce
5 ay önce

Rusya Çalışma Şartları – Asgari Ücret 2022

Rusya yaşam standartları araştırmalar ve anketler dahilinde çoğunlukla SSCB yıllarıyla kıyaslanmaktadır. O dönemlere kıyasla Rusya yaşam standartlarını hem ekonomik anlamda hem de yaşam koşullarıyla %20 kat artırmıştır. Rusya, ekonomik gücünün büyük bir kısmını diğer ülkeler gibi kamu alanlarına harcamamaktadır. Modernizasyona çok fazla önem vermeyen bu ülkeye ziyarete giden herkes şehir merkezinden uzaklaştıkça ya da herhangi bir kamu dairesine gittiğinde eski zamanlara ait yapılar görmektedir.

Belediyeler, toplu taşımalar veya hastaneler modern anlamda gelişme göstermemiştir. Rusya’da zorunlu eğitim olan ilk ve orta öğretim ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra sağlık hizmetleri de ücretsizdir. Her şehrinde ulaşım alternatifleri farklıdır ve Moskova dışındaki bütün şehirlerde oldukça ekonomiktir. Şehirlerde genellikle metro ve tramvay tercih edilmektedir. Ulaşım için ilk olarak metro ve tramvayın tercih edilmesinin nedeni ülkenin dünyadaki en iyi metro ve tramvay altyapısına sahip olmasıdır.

Rusya Çalışma Şartları Nelerdir?

Rusya’nın çalışma koşulları neredeyse bütün ülkelerin vatandaşları için uygundur. Rusya devletine ait olmayan bir kurumda veya uluslararası bir şirkette çalışmak oldukça basittir. Türk vatandaşlar genellikle inşaat, enerji ve finans alanlarındaki iş imkanlarından faydalanabilmektedir.

Rusya petrol, doğal gaz, kereste ve inşaat sektörlerinde ilk sıralarda yerini almaktadır. Ulaşım ve mühendislik alanında hizmet veren bütün şirketler iş imkanı sağlayabilmektedir. Ortalama mesai saatleri haftalık olarak 40 saattir. Geleneksel tatillerle birlikte yılda 28 günlük tatil imkanı bulunmaktadır. Rusya’da ikamet eden insanlar %13 oranında bir vergi öderken, geçici olarak ikamet edenler %30 oranında vergi ödemektedir.

Rusya Asgari Ücret Miktarı Ne Kadardır?

Rusya asgari ücret 2022 verilerine göre 13 bin 890 ruble yani 187 ABD doları olacak şekilde belirlenmiştir. Rusya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşların iş bulmasının en kolay yolu öncelikle Türk firmalara başvuru yapmaktır. Rusya’da asgari ücret belirlemesinde bu firmalara önceden gönderilen CV ve ön yazılar başvuru için yeterli olmaktadır. Özellikle ön yazı firmalar için önemlidir. İçeriğinde şu anki konum, gelecek planları ve beceriler yer almalıdır.

Rusya pandemi döneminde ekonomik olarak bir miktar gerileme yaşamış olsa da alınan verilere göre son dönemlerde yükselişe geçmiştir. Asgari ücret tutarı tüm dünya ülkeleri arasında 27. sırada yer almaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde ise 19. sırada yerini alan ülkede yaşam koşulları ortalama düzeydedir.

Rusya Asgari Ücret Kaç Dolar?

Rusya’da asgari ücret 2022 yılında Rusya Devleti tarafından 187 dolar yani 13 bin 890 ruble olarak ayarlanmıştır.


Paylaşın