Kalp Krizinden Nasıl Korunulur?
9 ay önce
9 ay önce

Kalp Krizinden Nasıl Korunulur?

Kalp Krizinden Nasıl Korunulur?

Kalp ve damar hastalarının, egzersiz sayesinde ve stresi azaltarak kalp krizi riskini asgariye indirebileceği bildirildi.ABD’nin Kuzey Carolina eyaletindeki Duke Üniversitesi Tıbbi Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir araştırmada, egzersiz yapan ve rahatlama seanslarına katılan kalp ve damar hastalarının, kalp krizi tehlikesinin azalmasını sağladığı belirlendi.

Amerikan Tıp Derneği’nin dergisi JAMA’da bugün yayımlanan araştırma sonuçlarında, kalp ve damar hastası 40-84 yaşlarında 92 erkek ve 42 kadın gözlendi.Araştırmada hastaların üçte birine rutin tıbbi tedavi uygulanırken, üçte biri rutin tedavinin yanı sıra 4 ay boyunca haftada üç kez 35 dakika boyunca uzman denetiminde aerobik yaptı.Araştırmaya katılan diğer hasta grubuna ise tüm bunlara ek olarak 4 ay boyunca haftada 1,5 saat stres azaltma seansı uygulandı.Araştırma sonunda, egzersiz ve rahatlama seansı yapan hastaların, diğer iki gruba oranla daha fazla güçlendiği ve kalp-damar risk belirleyicilerinin belirgin şekilde iyileştiği tespit edildi.

Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin

 1. Yeşil çay için.
 2. Gıda paketlerinin etiketlerini okuyun.
 3. Akdeniz usulu beslenin. …
 4. Günde en az 7 saat uyuyun.
 5. Lifli yiyecekler tüketin.
 6. Haftada en az 1 kez balık yiyin.
 7. İşlem görmüş her türlü hazır gıdadan uzak durun, doğal beslenin.
 8. Yemeklerinizin yarısını sebzeye ayırın.
Kalp krizi geçirmemek için ne yapmamız gerekiyor?

Kalp krizini önlemek için neler yapılabilir?

 1. Sigaradan uzak durulmalıdır.
 2. Düzenli, özellikle kalp hastalığına uygun egzersizler yapılmalıdır. …
 3. Kan basıncı ve kolesterol takibi için düzenli olarak doktora görünülmelidir.
 4. Kilo kontrolü sağlanmalıdır.
 5. Yağ, kolesterol ve tuz oranı düşük bir diyet yapılmalıdır.

 

Kalp krizi nasıl geliyorum der?

Kalp krizinin ‘Geliyorum‘ diyen en sık belirtisi göğüs bölgesinde rahatsızlık hissi. Kalp krizi hastalarının üçte ikisi göğüste ağrı, baskı, yanma ve sıkışma hissediyorlar. Süresi çoğu kez 20 dakikanın üzerine çıkıyor.

Bol su içmek kalp krizini önler mi?

ABD’de yapılan bir araştırmada günde 5 bardağın üzerinde su içen kişilerin kalp krizi geçirme riski, günde 2 bardak ve altında su tüketen kişilere oranla yüzde 50 daha düşük bulunmuştur.

Genç yaşta kalp krizi neden olur?

Dr. Naser Can, ” Doğuştan kalp anormalliği olan kişilerin kalp hastalığı kontrolleri rutin şekilde yapılmadığında genç yaşta kalp krizi görülebilir. Değişen yaşam tarzları, stres, hareketsizlik, sigara, obezite gibi faktörler de gençler arasında kalp krizi görülme sıklığını artırır.

Kalp krizini hangi yiyecekler önler?

Kalp dostu bazı besinler Omega-3 bakımından zengin olan balığı haftada en az 3 kez tüketin. Her gün, iyi yağda, çok pişirilmemiş zeytinyağlı sebze yiyin. Keten tohumu, çörekotu ve susam gibi tohumlarla yemeklerini baharatlandırın. Mümkünse öğle öğününüzde kuru baklagil tüketmeye özen gösterin.

Kriz esnasında yapılması gerekenler nelerdir?

Kriz esnasında zaman çok önemlidir. En kısa zamanda mutlaka bir sağlık kuruluşuna ulaşılmalıdır. Hasta, kendi başına hastaneye gitmeye ve kesinlikle yürümeye, merdiven çıkmaya devam etmemelidir. Çünkü aktiviteye devam etmek zaten oksijen alamayan kalbin, oksijen talebini daha da artırması demektir. Bu nedenle kriz durumu ortaya çıktığı anda bazı önlemler alınmalıdır. Bunlar:

 • Kalp krizi belirtileri başladığı hissedildiği anda, mutlaka bulunduğunuz yere oturup dinlenin ve ayakta durmayın.
 • Üzerinizde gömlek ve kravat varsa, gömleğin yaka bölgesini ve kravatı gevşetin, ferahlamaya çalışın.
 • Yanınızda aspirin tableti varsa onu çiğneyin.
 • Kriz yalnızken sizi yakalamışsa, telefonunuz varsa en yakınınızı arayın ya da ambulans yardımı isteyin.
 • Baş dönmesi ve bayılma gibi şikayetler oluşmuşsa kuvvetli bir şekilde öksürmeye çalışın. Bu, kalp atımını hızlanacaktır.
 • Yanınızda ilk yardım konusunda deneyimli biri varsa yardımcı olacaktır. Ancak eğer yanınızdaki kişi bu konuda herhangi bir eğitim almamışsa, size müdahale etmesine izin vermeyin ve ambulans çağırmasını söyleyin.
 • Pencere ve kapıları açıp oksijen almayı sağlayın.
 • Krize araç içerisinde yakalandıysanız, hemen aracı kenara çekip yardım isteyin.
Paylaşın
Benzer Yazılar