Her 100 Kişiden Biri Fıtık Sorunuyla Uğraşıyor
10 ay önce
10 ay önce

Her 100 Kişiden Biri Fıtık Sorunuyla Uğraşıyor

Ameliyat Sonrası Fıtıklar

 

Kişinin geçirdiği ameliyatlar da fıtıklara zemin oluşturan önemli faktörler arasında yer alıyor. Prof. Dr. Tasçı’nın verdiği bilgiye göre ameliyat yapılan hastaların yüzde 0.5 ila yüzde 13′ünde insizyonel fıtık gelişebiliyor. Bu fıtıklar genellikle ameliyattan sonraki ilk yıl içinde ve nadiren 2-3 yıl sonra gelişiyor, insizyonel fıtık geliştikten sonra zamanla daha da büyüyebiliyor. Prof.Dr.Taşçı, şunları söylüyor;

“Bu tür fıtkların oluşma nedenleri arasında; şişmanlık, karında ameliyatta yapılan kesinin şekli, kullanılan dikiş materyali ve yara iltihabı sayılabilir. Ayrıca hastanın yaşı, genel vücut zayıflığı, hastanın genel durumunun kötü olması da fıtık oluşumunda etkili rol oynayabiliyor.”

 

Karın Ön Duvarı Fıtıkları Nedir?

 

En sık görülen fıtık tipi olan karın ön duvarı fıtıkları arasında başı göbek fıtıkları çekiyor. Yeni doğanlarda göbek bağının düştüğü yerin nedbe dokusu dışarı itilirse göbek fıtığı oluşuyor. Erişkinlerde de vücudun bu böfgesinde fıtık görülebiliyor. Ancak, erişkinlerde görülen göbek fıtığının bebeklik fıtığının devamı mı yoksa yeni bir oluşum mu olduğunun tam aydınlanmadığını belirten Opr. Dr. Cavit Hamzaoğlu, şu bilgileri veriyor:

“Erişkinlerde, siroz hastaları, orta yaşlı, şişman ve çok doğum yapmış kadınlarda göbek fıtığı daha çok görülür. Göbeğin dışa doğru sıkıntılı görüntüsü veya göbek halkasının elle muayenesi ile tanı konur. Öksürme ile fıtık görülebilir,”

 

Her 100 Kişiden Biri Fıtık Sorunuyla Uğraşıyor

 

Tıp literatüründe fıtık; karın iç organlanın bir kısmının doğumsal veya sonradan oluşan zayıf noktalardan karın dışına çıkmaları, diye tarif ediliyor. Organların dışarıya çıktığı bu açıklığa fıtık halkası deniliyor. Hastaların çoğu zaman fark edebildikleri bu halka, geniş olabileceği gibi parmak kalınlığından daha dar da olabiliyor. Erkeklerde hadınlara oranla çok daha sık görülen fıtıklar, zamanında tedavi edilmediğinde çok ciddi sorunlara zemin oluşturabiliyor.

Türkiye Hastanesi genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Hasan Taşçı ve Op. Dr. Cavit Hamzaoğlu, insanların ortalama olarak yüzde 5 kadarında karın duvarını ilgilendiren fıtıklar bulunduğunu belirterek “Bunların da dörtte üçü karın ön duvarında bulunur. Kasık bölgesi fıtıklarına inguinal fıtık denir. Bunlar genellikle erkeklerde görülür. Çünkü testislere giden damar ve sinirler kasık kanah dediğimiz bir açıklıktan karın dışına çıktıkları için burası karın duvarının en zayıf bölgesidir. Kadınlarda bu kanaldan rahmi yerinde tutan bağlardan biri geçer. Açıklığı daha az olduğu için kadınlarda kasık fıtığı daha az görülür diyorlar. ”Kadınlarda kasık bölgesinin hemen altında kasık psikası denilen kıvrımın altında oluşan bir fıtık çeşidi görülüyor. Bunlara uyluk fıtığı adı verildiğini belirten Opr. Dr. Cavit Hamzaoğlu, önemli bir riske dikkat çekerek şunları söylüyor:

“Fıtık boğulması dediğimiz olay bu tip fıtıklarda daha sık görülür. Doğuştan olan fıtıklar dışında, sonradan olan fıtıkların nedeni karın içi basıncı artıran olaylardır. Ikınmak, prostat büyümesi ağır yük kaldırma, şişmanlık gibi etkenler, fıtığa yol açabilir

Paylaşın